Left sub menuPěstování bylin

Co byliny milují… - Byliny nepotřebují žádnou přehnanou péči. Milují písčité, ale zato jižní polohy a především citlivé zacházení.

Ekologické zemědělství

SONNENTOR si dal za cíl podporovat především malé strukturované biozmědělce ve strukturálně slabých regionech. Jak v původní oblasti SONNENTORu Waldviertlu, tak i v nových pěstitelských oblastech, jako je Jižní Morava (ČR), Sedmihradsko (Rumunsko) a zámezí Albánie, přináší vedle dobrých pěstitelských podmínek také možnost využít tradiční zemědělství v kombinaci s plánovanou pracovní kapacitou. Bylinné kultury představují pro mnoho pěstitelů dobrý přivýdělek. SONNENTOR se snaží, aby přidaná hodnota co možná nejvíce zůstala u pěstitelů bylin.

Pěstování

Máta peprná a jiné druhy máty (máta okrouhlolistá, máta pomerančová, máta kadeřavá), meduňka, šalvěj a tymián jsou příklady víceletých kultur. Tyto kultury mohou být ponechány na jednom místě 3 až 4 roky. Měsíček, chrpa, slunečnice či sléz patří k jednoletým kulturám a musí být na jaře nově vysety.

Sušení

Sušení je jednou z nejdůležitějších součástí výroby bylin: je nezbytné dát byliny ihned po sklizni sušit. Sušárny musí být dimenzované, aby sklizené byliny nebyly stlačené. Byliny se mohou nasypat na sebe maximálně do výšky 30 cm. Musí se dbát na to, aby byly dobře provzdušněny. Teplota, která prochází sušičkou, nesmí být vyšší než 40 °C. Vyšší teplota sušení by měla za následek velkou ztrátu éterických olejů v bylinách a tím i ztrátu přírodního aroma.

Zpracování

Při zpracování v sídle výroby SONNENTORu dbáme na to, aby mohl pěstitel sám provést práce k docílení první kvality. Pod pojmem první kvalita se u SONNENTORU rozumí velké listy s velmi malou změnou zabarvení a co nejmenším podílem stonků. Úzká spolupráce s pěstiteli posiluje zodpovědnost a zajišťuje transparentnost v koloběhu výroby, čímž jsou zajištěna dvě základní svědectví filozofie SONNENTORu.

SONNENTOR pracuje od roku 1988 s pěstiteli bylin z Waldviertlu a záhy i s pěstiteli z mnoha jiných regionů. Motto „žít a nechat žít“ ma přitom stále větší prioritu a zaručuje dlouhodobou a stálou vzájemnost.

Regionální pěstitelské výhody na příkladu Waldviertlu

Waldviertel nabízí díky své geologické historii ideální podmínky pro pěstování bylin. Zvětralé granitové půdy nemají sice příliš hustou vrstvu humusu (průměrně činí 10-15 cm), zato mají ovšem zvláštní výhodu písčitosti, která teplo a sílu slunce lépe ukládá než humusová půda. Z granitu pocházející křemík „štěpí“ sluneční paprsky a zintenzivňuje tím teplo.

Waldviertel má navíc ještě výhodu silných teplotních výkyvů – v létě obdrží byliny dodatečnou vlhkost díky rose. Tato každodenní srážka v rozsahu 0,5 až 1 mm (to je 0,5 až 1 l vody na m2) nabízí také v období dlouhého sucha alespoň minimální zásobu vlhkosti.