Left sub menuRozlučte se s jarní únavou!

Načerpejte s medvědím česnekem a jinými bylinkami nový elán na jaro.

Chtěli byste rádi uskutečnit tisíce věcí, ale tělo Vám to nedovolí? Proti Vaší jarní únavě můžete bojovat různými bylinkami.

Seznam koření, které nám darují zpět naši životní energii, je dlouhý. Pro přesný výběr je proto důležité vědět, v čem důvod k únavě spočívá.

Pokud je důvodem únavy shromažďování kyselých metabolit (produkty látkové výměny), které se rozšiřují v těle, je správným řešením medvědí česnek. Díky svým, česneku se podobajícím obsahovým látkám (allium, které se proměňuje v allicin), působí medvědí česnek příznivě na krevní oběh, čistí krev a snižuje hladinu cholesterolu. Doporučuje se také při nedostatku železa a pro zlepšení funkce mozku. Pomáhá proti jarní únavě a je i mimo jiné afrodiziakem.

Skvělý nápad na recept: domácí pesto z medvědího česneku

Další koření, které dodávají čerstvé síly:

Rozmarýn

Pokud patříte k lidem, kteří pociťují ospalost a silnou únavu především po jídle, můžete si pomoct rozmarýnem. Sušený nebo čerstvý rozmarýn rozdrťte se solí a okořeňte tím pokrmy, po kterých se dostavuje únava. Rozmarýn si můžete vychutnat také jako čaj.

Levandule a Vavřín (bobkový list)
Cítíte-li se stálým přemýšlením a mentálním napětím unaveni, jsou levandule a bobkový list správnou volbou. Nejlépe je použijte jako éterický olej, ale můžete je také upotřebit jako koření k dochucení pokrmů.

Bazalka
Již řecký lékař Dioscurides, který v 1. století vypracoval nejdůležitější farmaceutické dílo antiky, popsal účinek bazalky jako “čistící pro hlavu”. Zvláštní kompozice aroma látek bazalky oživuje tělo, podporuje koncentraci a pomáhá při duševní zátěži stejně jako únavě.

Koriandr setý
Látky koriandru pomáhají tělu, vyrovnat se lépe se stresovými situacemi, což se projevuje sníženou únavou, méně častými bolestmi hlavy, lepším spánkem a zvýšenou koncentrací.