Left sub menuPůst podle Hildegardy z Bingenu

"Jen zdravý duch ve zdravém těle může dělat dobře svou práci." Hildegarda z Bingenu

PLÁNOVÁNÍ PŮSTU
"Tak jdeme na to" – to je špatný začátek, jak začít s půstem. Půst musí být pečlivě naplánovaný a odsouhlasený lékařem. Každý se musí sám za sebe rozhodnout, jestli se bude postit sám nebo raději ve skupině lidí, která ho může lépe motivovat. Hildegarda z Bingenu doporučuje postit se ve čtyřech krocích. Kromě klasického půstu dle Hildegardy, existuje i mírnější varianta:

ODLEHČENÍ
Tři až čtyři dny předtím, než začnete se samotným půstem, musíte samotné tělo na půst připravit. Odlehčíte mu tím, že začnete konzumovat lehce stravitelné potraviny.

Doporučujeme: hodně ovoce a dušenou zeleninu, špaldu, fenyklový čaj a jiné čaje, čistý vývar.

Nedoporučujeme: mléčné výrobky (sýry, mléko, jogurty a podobně), alkohol, kávu, maso, ryby.

VYPRÁZDNĚNÍ
Na začátku půstu a během prvních dní půstu je důležité vyprázdnit trávící ústrojí. Podle Hildegardy toho dosáhnete pitím vlažné vody se solí, zkušení můžou použít také klystýr.

SAMOTNÝ PŮST PODLE HILDEGARDY
Po této přípravě organismu můžete začít se samotným půstem. V průběhu tří až sedmi dnů vůbec nepřijímejte tuhou potravu. Během celé této doby je důležité pít hodně tekutin (fenyklový čaj, bylinné čaje, špaldovou kávu). Konzumujte polévky jako je špaldová polévka, zeleninový vývar atd.

DOPORUČENÍ

Ráno: špaldová káva (bez mléka), nebo fenyklový čaj, ev. oslazený medem

Oběd: Špaldovo-zeleninová polévka a čaj (např.: Postní čas Hildegarda bio)

Večer: čistý zeleninový vývar a čaj (např.: Relaxační čaj Hildegarda bio)

ŠPALDOVO-OVOCNO-ZELENINOVÝ PŮST
Při tomto mírnějším půstu konzumujte 3x denně špaldu (špadovou kaši, špaldovou kávu, špaldovou polévku, špaldové vločky, špaldové těstoviny, špaldové krekry). Kromě toho je důležité také konzumovat hodně čerstvého, sezónního ovoce, zeleninu upravenou v páře a pít hodně fenyklového a bylinného čaje. Tento typ půstu můžete provádět až čtyři týdny.

ŠPALDOVÝ REDUKČNÍ CHLEBOVÝ PŮST
Také tento typ půstu je možné dodržovat po delší dobu (max. 4 týdny). Přitom první a druhý den vždy prostřídejte.

Den 1: Špaldovo-ovocno-zeleninový půst

Den 2: Na druhý den jezte výhradně špaldový chléb a pijte fenyklový čaj (tolik, kolik můžete)

POMOC PŘI PŮSTU

Teplo
Během půstu se organismus pomaleji zahřívá, proto je důležité udržovat tělo v teple (teplé oblečení, zahřívací láhve).

Vnitřní hlas
V této citlivé době půstu je obzvláště důležité naslouchat svému vnitřnímu hlasu, aby jste zůstali zdraví. Pokud se cítíte unaveni, jděte spát, pokud jste plní energie, jděte se projít atd.

Meditace
V průběhu půstu doporučuje Hildegarda pravidelnou meditaci, která vede ke zklidnění mysli. Oblečete si pohodlné oblečení, posaďte se na zem nebo na polštář a 5-10 minut se plně soustřeďte na svůj dech. Nádech, výdech, nádech, výdech…vnímejte, jak se vaše břicho zvedá a zase klesá. Poté si na 5 minut lehněte na záda a uvolněte se. Dobu meditace můžete postupně prodlužovat.

Následující dny po půstu
Během těchto dní si musí tělo opět pomalu přivykat na normální stravu.

Doporučení: polévky, čerstvé i tepelně upravené ovoce (např.: pečené jablka, kompot) a zelenina, vařené špaldové vločky s ovocem a kořením (skořice, bertrám), špaldová pomazánka.

Po třech až čtyřech dnech můžete opět přejít na normální stravu.