Left sub menuPřírodní barvení velikonočních vajíček

Barvení velikonočních vajíček přírodními materiály je velmi efektivní a jednoduché!

Výběr materiálu pro barvení:

K dispozici je spousta materiálů, které se dají použít pro barvení vajíček. Vyzkoušeli jsme ibišek, kurkumu, šípek, maté, třezalku a borůvku. Použili jsme vajíčka hnědá, ale bílá by byla lepší. Budťe kreativní a vyzkoušejte různé jiné materiály a také různé časy luhování.

A takto se barví:

  1. Vejce důkladně umyjte a uvařte.
  2. Do misek dejte přírodní materiály (bylinky, koření, ovoce…). Použili jsme cca 40 g na 2-3 vajíčka.
  3. Misky zalijte horkou vodou a přidejte lžíci octa (barva bude lépe držet). Ovoce, bylinky, nebo čaj můžete nejprve vyluhovat a vajíčka barvit ve výluhu. My jsme při barvení nechali vše v misce, vajíčka pak dostala jemnou texturu. Je dobré vajíčka občas různě pootáčet.
  4. Vajíčka nechejte v miskách s barvami ležet dokud nedostanou požadovanou barvu. Pak je nechejte oschnout. Pro trochu lesku můžete použít olivový olej.

Na závěr:

Šípek obarví zejména hnědá vejce velmi málo. Dokonce i maté a třezalka obarvili vejce jen málo, bílé vejce by byly jistě lepší.

Obecně platí, že každé vejce je jiné a na každé chytne barva jinak. Je však potřeba se nebát a zkoušet experimentovat jak s dobou luhování, tak s použitými materiály. Zaručené bude, že každé vajíčko bude originálem, který nikdo nemá.

Další tip pro originální zdobení vajíček. Ideální pro zapojení dětiček:

Mnoho zábavy při barvení, experimentování a konečném chutnání :).