Left sub menuDomácí měsíčková mast

Ukážeme vám jak snadno v pár krocích vyrobit přírodní masti bez jakékoliv chemie.

Naše prababičky i babičky je dělaly a maminky možná také. Vy byste je měli rozhodně vyzkoušet také! Výroba domácích mastí je velmi snadná. Dříve se používalo vepřové sádlo, které mělo při pokojové teplotě tu správnou konzistenci. My dnes ale používáme kokosový olej, jojobový olej, bambucké máslo nebo včelí vosk. V přídání dalších přísad jako éterických olejů, bylinek a dalších se meze nekladou.

Základní recept na mastičku

30 ml oleje (olivového, jojobového, kokosového)
1 g včelího vosku
4 g kakaového másla

Příprava:

Všechny přísady pomalu zahřejte v hrnci dokud se nespojí. Poté udělejte malý test správné konzistence - trochu směsi nechejte vychladnout na talířku. Dle libosti můžete přidat včelí vosk (udělá mast tužší) nebo olej (udělá mast řidší) a znovu proveďte test dokud nebudete s “mazivostí” spokojení.

Vyšperkujte si své mastičky

Včelí vosk, kakaové máslo a olej se postarají o jemnou pokožku, chybí ale ještě vůně a něco na efekt. Aby vaše mastička krásně voněla, přidejte do ní oblíbený éterický olej (opatrně: pár kapek stačí) jako třeba vanilku nebo růži. Přidejte jej do ještě tekutého základu. Mastičku můžete také obohatit bylinkami jako jsou měsíček či třezalka. Mastička s třezalkou je skvělá na popáleniny. Čerstvé nebo nasušené bylinky nechejte 10 minut luhovat v horkém základu a poté je přeceďte. Hotové mastičky skladujte v tmavých kelímcích aby byly chráněny před světlem. Pro zajištění maximální trvanlivosti se ujistěte, že pracujete v naprosté čistotě a plníte mastičky do čistých nádobek. Skladujte je v chladné místnosti nebo i v ledničce.

Jak mastičku používat?
Masti jsou vhodné pro každodenní péči o pokožku i rty. Měsíčkové mastičky používaly již naše babičky k podpoře hojení ran a mastička s třezalkou je klasickým lidovým lékem na popáleniny.