Left sub menuCitronová tráva

Citronová tráva, je jedna z těch zázračných bylin, která je automaticky spojována s asijskou kuchyní. Milovníci domácí thajské, malajské a vietnamské přípravy pokrmů mají tuto tropickou bylinu vždy připravenou po ruce a to zejména kvůli její aromatické citrusovo-zázvorové vůni a chuti.

Jiným názvem voňatka nebo citronela je druhem trávy pocházející z Indie. Ale nalezneme ji ve všech subtropických až tropických oblastech od Afriky , přes JV Asii až po Austrálii. Rostlina vytváří trsy tenkých šedo-zelených listů, dorůstajících nezřídka až 1 metru. Krom aromatických vlastností jako mírného repelentu, poskytuje citronová tráva spousty zdravotních výhod. Studie ukazují, že citronela má antibakteriální a fungicidní vlastnosti. Vzhledem k obsaženým látkám, můžeme tedy citronovou trávu zařadit i mezi léčivky. Významný podíl mají především silice, např. citral, limonen, geraniol, a také flavonoidy, které jsou známé pro svoje antioxidační působení. Popíjený jako čaj, citronová tráva je dobrým čističem, který napomáhá detoxikovat játra, pankreas, ledviny, močový měchýř a zažívací ústrojí. Snižuje kyselinu močovou, cholesterol, nadbytečný tuk a další toxiny v těle, přičemž stimuluje zažívání, cirkulaci krve, laktaci. Říká se, že citronela zlepšuje pokožku redukcí akné a pupínků. Může také snižovat krevní tlak. Nedávná studie (Food and Nutrition Research DOST) tvrdí, že každých 100g uvařené může obsahovat až 24.205 mikrogramů antioxidantu beta- karotenu.
Rostlinka opečovávaná šetrným způsobem jak k životnímu prostředí, tak také k ní samé nabízí úplný její potenciál. V současné době se setkáváme s čajovými směsmi obsahujícími citronovou trávu. Tyto směsi s ovocem, bylinkami nebo kořením, požívané za studena, právě díky citronové trávě v nich, nabízejí vynikající osvěžující nápoj pro horké letní dny. Stejně jako je tomu v tropických oblastech Asie nebo Afriky.

Čaje SONNENTOR v kterých naleznete citronovou trávu, pocházející z férového obchodu od pěstitelů v Tanzánii: Sluneční pozdrav, Zakrátko maminkou, Jarní políbení, Zelený čaj citronová tráva, Osvěžení, Zázvor-slunce, Zázvor-citron, Citronová tráva.

Zdroj: Bio&Natur, www.bionatur.cz