Left sub menuČesnek medvědí a česnek kuchyňský

Česnek medvědí neodmyslitelně patří k jaru. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která roste volně v přírodě v hájích, lesích, podél potoků. Také se s ním můžete setkat i v zahrádkách našich babiček.

ČESNEK MEDVĚDÍ
Česnek medvědí dorůstá do výšky cca 40 cm. Listy má podlouhlé, eliptické 10 - 15 cm dlouhé a 2 – 5 cm široké. Kvete drobnými bílými kvítky a celá rostlinka má charakteristické česnekové aroma. Sbírají se listy v dubnu až květnu před rozkvětem. Nejlépe je konzumovat čerstvý medvědí česnek, ale dá se také usušit nebo zamrazit. Čerstvě nakrájený list chutná báječně na chlebu s máslem, nebo jako součást polévek. Můžete si z něj také připravit třeba pesto nebo špenát. Dobře se kombinuje s mladými listy kopřivy. Jeho výhodou také je, že zimou oslabenému tělu dodává první jarní vitamíny a další prospěšné látky. Jako sušené koření má všestranné použití a lze jej použít na přípravu téměř všech pokrmů, které si žádají česnek. Je ceněný pro svou velkou léčivou sílu. Má vysoký obsah vitamínu C, je přírodním antibiotikem, je močopudný, podporuje chuť k jídlu, působí na nespavost.

A možná se ptáte: ,,Proč medvědí?” Údajně, když se medvěd probudí po zimním spánku, vyhledává právě česnek medvědí, aby si pročistil žaludek a střeva. Proto přívlastek medvědí.

Nechte se inspirovat a připravte si něco dobrého s medvědím česnekem:
Moricovo pesto s medvědím česnekem
Kuličky s kopřivou a česnekem medvědím na podušce z divokých bylinek
Bylinkový obláček ze sedmi bylin

ČESNEK KUCHYŇSKÝ
Kdo by neznal česnek kuchyňský? Česnek je již odpradávna součástí každé kuchyně. Konzumuje se cibule, která je dělená na několik stroužků a krytá býlím obalem. Těmito stroužky se také množí a vysazuje se na podzim nebo na jaře. Sklízí se zcela vyvinuté cibule v době, kdy nadzemní část zasychá. Cibule se suší a uchovávají se tak i po dobu 6 a více měsíců. Česnek je ceněný nejen jako koření, ale také pro své léčivé účinky. Má dezinfekční účinky, vypuzuje parazity, odstraňuje plísně, obsahuje vitamíny, působí preventivně proti nachlazení a má spoustu dalších příznivých účinků.