SONNENTOR v Rakousku

Tady roste radost: SONNENTOR. Kvalitní bioprodukty s logem usměvavého sluníčka

SONNENTOR byl založen v roce 1988 Johannesem Gutmannem, v té době 23-letým mladíkem. Mladý podnikatel měl zvláštní podnikatelský záměr: Chtěl uvést bylinné speciality biopěstitelů z dolnorakouského Waldviertlu, kde se narodil a vyrůstal, pod společným logem usměvavého sluníčka (středověký symbol života a světla s 24 paprsky, které i dnes zdobí mnoho selských stavení) na nadnárodní a mezinárodní trh. Díky tomu předběhl dnes aktuální biotrendy. Hlavním rysem jeho myšlenky bylo od počátku dalekosahající zušlechťování suroviny přímo na biozemědělských farmách, aby tak umožnil přežít i malým zemědělcům a navíc mohl využít jejich zkušenosti a pečlivost.

Ekologie a ekonomie – partneři
Ruční práce a tradice přispívají k vynikající kvalitě bylinných a kávových směsí SONNENTORu. Specializace a ruční práce jsou nejjednodušší opatření k tomu, aby úroveň zemědělství neklesala. Jako firma přebíráme regionální zodpovědnost za Waldviertel a zříkáme se pracovních kroků vedoucích k automatizaci, abychom tak mohli našim pěstitelům a obyvatelům umožnit podílet se na řetězci tvorby hodnot. Pro SONNENTOR začíná férové obchodování přímo ve vlastním domě. V současné době je zaměstnáno 120 zaměstnanců. Stále rostoucí podnik dále zásobuje 150 kontrolovaných smluvních biopěstitelů z Waldviertlu a východního Rakouska a celosvětově uznaných a certifikovaných biopodnikatelů

Doma ve Waldviertlu, na cestách po celém světě
SONNENTOR Kräuterhandels GmbH již dávno není aktivní pouze na rakouském trhu: k hlavním místům odbytu patří Německo, Švýcarko a Česká republika. A značkové bioprodukty jsou dodávány také za hranice Evropy. Naše bylinné, kávové a kořeněné směsi jsou k dostání mimo jiné v Kanadě, Japonsku, Bali, Austrálii a Novém Zélandu. Celkově jsou speciality firmy SONNENTOR vyváženy do více než 40-ti zemí: podíl exportu zatím činí 75%. Od roku 1992 má SONNENTOR pobočku v Čejkovicích (ČR), od roku 2006 v Rhegin (Rumunsko) a od roku 2007 existuje také pěstitelský projekt v Albánii. Zde jsou nejenom prodávány produkty, nýbrž díky příznivým klimatickým podmínkách také pěstovány byliny, které by ve Waldviertlu nerostly. Jako tradiční, ale i inovativní firma dokáže SONNENTOR sjednotit ekologické pěstování, férové obchodování a přírodní požitek.

Neseme sociální a ekologickou zodpovědnost
Dlouholetá sociální a ekologická angažovanost byla v roce 2008 oceněna TRIGOSEM, vyznamenáním za zodpovědné jednání firmy. Podaným projektem “Koloběh jako základní princip“ mohl biospecialista z Waldviertlu dosáhnout vítězství v kategorii Ekologie středních podnikatelů. SONNENTOR ukazuje, že hospodářský úspěch a příkladné obchodování jdou ruku v ruce a že jsou dávno součástí jeho podnikatelské strategie. Iniciátoři TRIGOSU, základna z hospodářství a NGO (Charita, Rakouský červený kříž, SOS dětské vesnice, vrcholný orgán životního prostředí,Rakouská hospodářská komora, Business Consultant Group, průmyslová koalice, tisk) vyznamenávají jen firmy se zodpovědným podnikatelským vedením.