Přihlášený uživatel!

Left sub menuPomoc
prázdný košík
rozšířené vyhledávání
Oblíbené

Čajovník - Camellia sinensis

Cesta za poznáním Camellia sinensis čajů.

Svět černých, zelených a bílých čajů SONNENTOR v novém designu!

Dlouho předtím, než lidé uměli číst a psát, přirovnávali své schopnosti a vlastnosti ke zvířatům. Jejich význam byl podpořen různými mýty a předáván z pokolení na pokolení.

Černý čaj
Slon, jako symbol moudrosti
Sloni jsou silná a moudrá zvířata, která se dožívají vysokého věku a mají fantastickou paměť. Nejen v Indii, ale i v celé Asii jsou považovány za silná a moudrá zvířata, která mohou nést celý svět na zádech. Proto je slon v této části světa po mnoho tisíciletí uznáván jako symbol štěstí, moudrosti a věrnosti. Chrání každého, kdo je v jeho blízkosti a všechny, kteří mají k němu blízko. Za nejcennější dar od slona se považuje láska k rodině a přátelům. Slon jako symbol štěstí, poznání a moudrosti, je také věrným společníkem.

Zelený čaj
Drak, jako symbol štěstí
Mnoho pohádek, legend a příběhů po tisíciletí vypráví o pohádkové bytosti, která je v Číně uctívána jako symbol štěstí. Je považována za nejvyšší duchovní bytost s magickými schopnostmi, která přináší mír, bezpečí a štěstí. Kdo své přání a naděje směřuje k nebeskému drakovi, nebude mu upřeno jeho požehnání. Hlavně mladí lidé milují pozitivní dračí podobu, která hraje nespočtem barev a svým tancem vykouzlí úsměv ve tvářích. Nutno říci, že tato bytost je také uctívána jako bůh vody, který řídí vodu a déšť a žije v řekách, jezerech a dokonce i ve fontánách.

Bílý čaj
Fénix, jako symbol znovuzrození
Dle pověsti se znovu a znovu zrodí ze slunce k novému životu - ,,král ptákůˮ. Dává tak lidem důvěru a naděj. ,,Povstal, jako fénix z popelaˮ se říká, když něco starého zazáří v novém světle. Tak jak kolo života se točí dál, tak jak koloběh přírody nemá konce, lidé uctívají posvátného ptáka jako symbol znovuzrození, vzkříšení, regenerace a nesmrtelnosti. Fénix vás pohání vpřed.

Camellia sinensis – rostlina tří tváří
Proměna čerstvě sklizených čajových lístků v černý, zelený nebo bílý čaj.
Abychom se mohli v SONNENTORu těšit z vynikajících černých, zelených nebo bílých čajů, je třeba čajové lístky rostliny čajovníku, ze kterých tyto tři typy čaje pocházejí, zpracovat v souladu s jejich budoucím užitím. Čajové lístky projdou převážně ručně vedenou řadou výrobních procesů, které se vykonávají ihned po sběru ještě na čajových plantážích, které dávají vzniknout také třem barvám, které pak najdeme v našich čajových šálcích.

Černý čaj
Čerstvé listové pupeny a mladé lístky kvalitního černého čaje projdou řadou šesti kroků - sběr, vadnutí, rolování, fermentace, sušení a třídění. Po sběru přichází na řadu zavadnutí, kdy čajové lístky ztrácí část své vlhkosti a díky tomu se s nimi dá následně lépe pracovat. Pak následuje rolování, kdy dojde k porušení buněčných stěn listů a uvolní se z nich šťáva. Tento proces do určité míry určuje barvu a chuť čaje. Jakmile dochází ke styku uvolněné šťávy z listů se vzduchem, jedná se o proces fermentace (oxidace). Oxidace je ukončena záhřevem listů. Tento krok má zásadní vliv na výslednou chuť a kvalitu čaje. Následuje sušení a třídění.

Zelený čaj
Zelený čaj se liší od černého tím, že neprochází procesem fermentace. Po sběru a zavadnutí se čajové lístky zahřívají, což zabrání procesu fermentace. V Číně tento proces zahřívání probíhá na velkých pánvích, v Japonsku se zahřívají horkou párou. Tím si čajové lístky uchovají svou zelenou barvu a charakteristickou chuť.

Bílý čaj
Pro bílý čaj se ručně sbírají jenom ochmýřené čajové pupeny, pučící na jaře. Ukládají se na velké bambusové podnosy, na kterých zavadají. Několik-krát se prohrábnou rukou, čímž dojde jen k mírné oxidaci (fermentaci). Tak si čaj zachovává bílou barvu a jemnou chuť.

Chuťový zážitek
Po usušení dochází k třídění čajových lístků. Rozlišují se čtyři kvality: čaj listový – celé neporušené lístky, čaj zlomový (broken), čajová drť (fanning) a prach (dust). Nicméně toto třídění hovoří jen o velikosti a vzhledu čajových lístků, ne o kvalitě. Sypaný čaj je tvořen pouze listy a broken. Pro výrobu porcovaných čajů v SONNENTORU používáme pouze čajovou drť (fanning).
Na kvalitu čaje má vliv kromě výroby a zpracování také oblast, nadmořská výška, půda, klima, čas sklizně, jako i zkušenost a pečlivost při sběru.

Třídění
Síla, chuť a barva samotného čaje jsou také závislé na velikosti čajových lístků. Čím je list větší, tím déle trvá, než se z něho uvolní žádoucí látky. U menších částí dojde dříve k vyluhování, zbarvení a čaj hořkne. Velkost částí listů nemá vliv na kvalitu čaje.
čaj listový – celé neporušené lístky - 3-25 mm
čaj zlomový (broken) – 1-3 mm
čajová drť (fanning) – 0,4-1 mm
prach (dust) – méně jak 0,4 mm

Od čajového lístku až do šálku
Výrobní proces:
Sběr:
Pro nejlepší kvalitu platí pravidlo: dva horní lístky a pupen.
Vadnutí:
Čajové lístky se nechávají zavadat na sluníčku až 20 hodin. Tím ztrácí 60% vlhkosti. Zelený čaj se teď krátce zahřeje nebo propaří, aby se zabránilo fermentaci.
Rolování:
Dva kovové pláty se otáčejí proti sobě a tak dochází k srolování čajových lístků a k narušení buněčných struktur lístků.
Fermentace:
Jedná se o oxidaci polyfenolů obsažených ve šťávě narušených listů vzdušným kyslíkem. Tak dochází u černého čaje k typické tmavé barvě a vůni. U bílého čaje nedochází k rolování a fermentace tedy proběhne jen velmi mírně.
Sušení:
K sušení dochází horkým vzduchem. Tím se zastaví i fermentace u černého čaje.
Třídění:
Čajové lístky se pak třídí dle velikosti na čaj listový, čaj zlomový (broken), čajová drť (fanning) a prach (dust).

Cesta asijskými kulturami
Cesta za kořeny čajovníku. SONNENTOR navštívil čínskou čajovou plantáž Dongzhai.
V Číně a Indii, čajovník (Camellia sinensis) roste velmi dobře. Vyhovuje mu mírné klima těchto oblastí a bohaté půdy. Jen profesionálně vypěstované, sklizené a zpracované čajové lístky zaručí nejvyšší kvalitu. Pro SONNENTOR je velmi důležité, aby lidé z této plantáže měli dobré pracovní a životní podmínky.

Procházka v oblacích
Před mnoha lety majitel 166 hektarů velkého území v jižní čínské provincii Yannan, měl vizi o odpovědném a ekologickém hospodaření. Jeho myšlenkou bylo, že pokud lidé sklízí a zpracovávají čajové lístky s láskou a mají rádi svou práci, odráží se to i na kvalitě čaje. A tak se stalo, že vznikla čajová plantáž Donghzai, která je výjimečná, perspektivní a Sonnentor vám z ní přináší prémiové čaje Green Jade Needle a Mao Feng.

Pevně zakořeněno v regionu
Daleko od průmyslu a znečištění, i od konvenčních farem, se zde výhradně ručně sbírají a zpracovávají biočaje ve vysoké kvalitě. Z rozhovoru s pěstiteli si můžeme udělat obrázek o sociálních podmínkách v této plantáži. Z majitelů a zakladatelů je cítit, jak jim srdce bije pro ekologii, proto je tato plantáž férová a jedinečná. 50 komfortních domků, kde bydlí sběrači, jsou jim pronajaty bezplatně. Každá rodina zde má malou biozeleninovou zahrádku, chová slepice a prasata, takže se dokážou postarat sami o sebe. Všechny děti chodí do školy, dětská práce je zakázaná. Tak se tyto děti můžou pozdeji sami rozhodnout, jestli půjdou ve šlépějích svých rodičů, nebo si zvolí jinou cestu.

Dobrý pocit
Vedení plantáže přidělí každé rodině vlastní plochu na obhospodařování a zaručí také vyškolení a zaučení, jak se správně o čajovník starat a sklízet lístky. Lidé nepracují více hodin, než je stanoveno a také mají zaručenou výšku minimální mzdy. Platí se za množství a kvalitu, navíc se vyplácí i prémie za práci jako je například pletí, kompostování nebo sbírání škůdců. Výhodou tohoto odměňování, které je na čínské poměry nad průměrem, je, že lidé mají stabilní příjem, který jim vynahradí období neúrody.

V souladu s přírodou
Den pro pěstitele začíná za úsvitu. Na plantáže vyráží s velkým slaměným kloboukem na hlavě a košem na zádech. Vybírají a ručně sbírají jen ty nejkvalitnější části rostliny a to dva horní nejmladší lístky s pupenem. Jestli už se bude vyrábět černý, zelený nebo bílý čaj, to záleží na způsobu zpracování. Na této plantáži nejsou použity žádné chemické hnojiva ani pesticidy, vše se pěstuje ekologicky.
Před polední pauzou přináší pěstitelé nasbírané čajové lístky na místo, kde se okamžitě ještě čerstvé zpracují a následně zabalí. Oběd pak tráví ve svých domcích, kde připravují k obědu zeleninu ze zahrádky pro svoji rodinu.
To, že při výrobě SONNENTOR čajů jsou dodržovány hygienické předpisy a ekologické standardy je samozřejmostí.

Správná příprava - vynikající chuť
V šálku čaje SONNENTOR naleznete opravdovou dokonalost.
Aby vysoce kvalitní čaj rozvinul svůj potenciál a ukázal svou vynikající chuť, musí být řádně připraven. Čerstvě uvařená, měkká voda je nejlepší pro přípravu čaje. Silný černý čaj toleruje i vodu tvrdou.

Dávkování, teplota a čas luhování
Množství čaje na šálek, teplota vody a čas luhování se mění v závislosti na druhu čaje. Platí však obecné pravidlo: 12 gramů na 1L vody. K zalití pro druhý i třetí nálev můžou být použity ještě teplé lístky z prvního nálevu a nechávají se luhovat jen o něco déle. Černý čaj se připravuje s vroucí vodou a luhuje se 2 maximálně 4 minuty. U zeleného čaje by neměla být teplota vody více jak 90°C a doba luhovaní je 2 až 3 minuty. Delikátní bílý čaj se zalévá maximálně 80°C vodou a luhuje se 2-3 minuty.

Rady pro dokonalý požitek
- Použijte šálek ze skla nebo porcelánu, protože neovlivňují chuť čaje.
- Různé čajové ohřívače a vařiče jsou vhodné pro přípravu černého čaje, u bílého a zeleného ovlivňují chuť.
- Pro ty, kteří si nemají jak změřit teplotu vody je doporučení: když necháme vroucí vodu odstát 5 minut, dosáhneme teploty 90°C a 10 minut, dosáhneme teploty 80°C.

Čajová rozmanitost odemyká všechna přání
Čaj je rozmanitý nápoj, studený nebo horký, hořký nebo sladký, jednodruhový nebo ve směsi. To se už samo o sobě nabízí k různým příležitostem a chuti každého z nás.

SONNENTOR prémiové čaje jedinečné kvality
Opravdoví čajoví znalci, kteří ocení kvalitní čaj, budou nadšeni těmito prémiovými čaji. Harmonická souhra všech faktorů, jako je mírné klima, výživná půda, svědomitá péče, ruční sběr, správný čas sklizně a pečlivé zpracování vedou k nejlepší kvalitě těchto čajů od SONNENTORu.


Černé čaje z nejlepších pěstitelských oblastí
Existuje více jak 1000 různých druhů černého čaje s širokou paletou chutí, od jemných přes silné, pikantní až zemité. Nejstarší a nejznámější oblastí ležící na severu subkontinentu v Himalájích je Assam a Darjeeling. Zde se vyrábí asi polovina všech čajů pocházejících z Indie.

Velký výběr nejlepších zelených čajů
Zelený čaj pochází především z Číny. Zde byl objeven a zde se nachází i nejvíce pěstitelských oblastí a odrůd. Zelený čaj není fermentovaný, zůstávají v něm tak obsaženy původní látky, proto je v chuti trpký a má více tříslovin.


Nejvybranější bílý čaj pro opravdové gurmány
Bílý čaj byl v minulosti tak ceněn, že byl vyhrazen jen pro čínského císaře. Sklízí se ručně jen stříbřité ochmýřené čajové listové pupeny. Velmi šetrné zpracování dává bílému čaji tak jemnou chuť.